Littelfuse 273 Series, MICRO™ very fast-acting fuse, developed originally for the U.S. Space Program, MICRO™ fuse provides reliability in a compact design. The MICRO™ fuse is available in plug–in or radial lead styles and a complete range of ampere ratings from 0.002A to 5A to suit a wide variety of design needs.
| Manufacturer | Littelfuse |
| Ampere | .750A |
| Voltage Rating | 125V |
| Interrupt Rating | 10kA IR |
| Speed | Very Fast Acting |
| Class | MICRO |
| Approvals | UL, CSA |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 2g |
Witonics is not an authorized distributor of Littelfuse products.