Eaton’s Bussmann series BAO British Standard fuse links, size A3, are specifically designed for the protection of general industrial applications e.g. power distribution, cable protection, motor protection.
| Manufacturer | Bussmann |
|---|---|
| Ampere | 40A |
| Voltage Rating | 500V |
| Interrupt Rating | 80 kA IR |
| Speed | Fast Acting |
| Class | gG |
| Approvals | RoHS, CE |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 50.4 g |
Witonics is not an authorized distributor of Eaton (Bussmann) products.