Amp-Trap 2000® AJT fuses provide non-indication as well as a SmartSpot® visual open fuse indicator. With advanced material technology the AJT fuse provides IEC Type 2 No Damage protection to main, feeder, and branch circuits, for all types of loads — yet, they require only half the mounting space needed for 600VAC Class RK fuses. AJT’s time-delay characteristics are ideal for handling typical motor and transformer inrush currents, while also providing superior current-limiting ability.
| Manufacturer | Mersen |
|---|---|
| Ampere | 200A |
| Voltage Rating | 600V |
| Interrupt Rating | 300kA IR |
| Speed | Time Delay |
| Class | Class J |
| Approvals | UL, CSA |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.4273 kg |
Witonics is not an authorized distributor of FerrazShawmutMersen products.