Other Names: A2D.150, A2D 0.150 Amp, A2D-0.150, A2D-15/100, A2D 0.150A, A2D0.150A, A2D-0.150A, A2D 15/100, A2D 15/100A
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 0.15 A |
| Voltage rating | 250 Vac, 250 Vdc |
| Interrupt rating | 200 kA |
| Speed | Time Delay |
| Class | Class RK1 |
| Shape | Cartridge Fuses |
| Approvals | UL, CSA, RoHS |
| Datasheet | Mersen A2D Datasheet |
| Dimensions | 0.56" Dia x 2" L (14.22x50.8mm) |
| Item weight | 0.64 oz |
| Other names |
A2D.150, A2D 0.150 Amp, A2D-0.150, A2D-15/100, A2D 0.150A, A2D0.150A, A2D-0.150A, A2D 15/100, A2D 15/100A |