Bussmann series Ultimate protection LPJ Class J dual element, current-limiting, time-delay fuses with open fuse indication.
Other Names: LPJ10, LPJ 10 Amp, LPJ-10, LPJ 10A, LPJ10A, LPJ-10A, LPJ 10, LPJ10SPI, LPJ-10SPI, LPJ10-SPI, LPJ-10-SPI
| Manufacturer | Bussmann |
|---|---|
| Ampere | 10A |
| Voltage rating | 600 V |
| Interrupt rating | 300 kAIC |
| Speed | Time Delay / Slow Blow |
| Class | Class J |
| Shape | Cartridge Fuses |
| Approvals | RoHS Compliant Contact Manufacturer |
| Datasheet | Technical Data 1007 |
| Item Weight | 0.001 lb |
| Other names | LPJ10, LPJ 10 Amp, LPJ-10, LPJ 10A, LPJ10A, LPJ-10A, LPJ 10, LPJ10SPI, LPJ-10SPI, LPJ10-SPI, LPJ-10-SPI |
Witonics is not an authorized distributor of Eaton (Bussmann) products.