  • LPJ-40SPI
    QUANTITY AVAILABLE: 23
    BUSSMANN LPJ-SPI SERIES
    Other Names: LPJ40, LPJ 40 Amp, LPJ-40, LPJ 40A, LPJ40A, LPJ-40A, LPJ 40, LPJ40SPI, LPJ-40SPI, LPJ40-SPI, LPJ-40-SPI
    Manufacturer Bussmann
    Ampere 40 A
    Voltage rating 600 Vac, 300 Vdc
    Interrupt rating 100 kAIC Vdc 300 kAIC at 600 Vac
    Speed Time Delay / Slow Blow
    Class Class J
    Shape Cartridge Fuses
    Approvals CE Marked RoHS Compliant
    Datasheet Technical Data 1007
    Item Weight 0.18 lb