    LPJ-500SPI
    Sold Out - Please email us at support@witonics.com for cross brand equivalents or lead time.
    BUSSMANN LPJ-SPI SERIES
    Other Names: LPJ500, LPJ 500 Amp, LPJ-500, LPJ 500A, LPJ500A, LPJ-500A, LPJ 500, LPJ500SPI, LPJ-500SPI, LPJ500-SPI, LPJ-500-SPI
    Manufacturer Bussmann
    Ampere 500 A
    Voltage rating 600 Vac, 300 Vdc
    Interrupt rating 100 kAIC Vdc 300 kAIC at 600 Vac
    Speed Time Delay / Slow Blow
    Class Class J
    Shape Cartridge Blade Fuses
    Approvals CE Marked RoHS Compliant
    Datasheet Technical Data 1007
    Item Weight 2.5 lb