    LPJ-50SPI
    Sold Out - Please email us at support@witonics.com for cross brand equivalents or lead time.
    BUSSMANN LPJ-SPI SERIES
    Other Names: LPJ50, LPJ 50 Amp, LPJ-50, LPJ 50A, LPJ50A, LPJ-50A, LPJ 50, LPJ50SPI, LPJ-50SPI, LPJ50-SPI, LPJ-50-SPI
    Manufacturer Bussmann
    Ampere 50 A
    Voltage rating 600 Vac, 300 Vdc
    Interrupt rating 300 kAIC at 600 Vac 100 kAIC Vdc
    Speed Time Delay / Slow Blow
    Class Class J
    Shape Cartridge Fuses
    Approvals CE Marked RoHS Compliant
    Datasheet Technical Data 1007
    Item Weight 0.18 lb