  • LPJ-60SPI
    QUANTITY AVAILABLE: 16
    BUSSMANN LPJ-SPI SERIES
    Other Names: LPJ60, LPJ 60 Amp, LPJ-60, LPJ 60A, LPJ60A, LPJ-60A, LPJ 60, LPJ60SPI, LPJ-60SPI, LPJ60-SPI, LPJ-60-SPI
    Manufacturer Bussmann
    Ampere 60 A
    Voltage rating 600 Vac, 300 Vdc
    Interrupt rating 300 kAIC at 600 Vac 100 kAIC Vdc
    Speed Time Delay / Slow Blow
    Class Class J
    Shape Cartridge Fuses
    Approvals CE Marked RoHS Compliant
    Datasheet Technical Data 1007
    Item Weight 0.18 lb