  • LPJ-70SPI
    QUANTITY AVAILABLE: 32
    BUSSMANN LPJ-SPI SERIES
    Other Names: LPJ70, LPJ 70 Amp, LPJ-70, LPJ 70A, LPJ70A, LPJ-70A, LPJ 70, LPJ70SPI, LPJ-70SPI, LPJ70-SPI, LPJ-70-SPI
    Manufacturer Bussmann
    Ampere 70 A
    Voltage rating 600 Vac, 300 Vdc
    Interrupt rating 100 kAIC Vdc 300 kAIC at 600 Vac
    Speed Time Delay / Slow Blow
    Class Class J
    Shape Cartridge Blade Fuses
    Approvals CE Marked RoHS Compliant
    Datasheet Technical Data 1007
    Item Weight 0.29 lb