Bussmann XL50F series are high-speed, fast-acting, current-limiting fuses designed for protecting sensitive electronic equipment like semiconductors, solar PV systems (photovoltaic arrays), UPS, and industrial drives, featuring high interrupting ratings for low-overcurrent faults, available in various amperages and voltages ensuring reliability in demanding power distribution systems.
| Manufacturer | Bussmann |
| Ampere | 800A |
| Voltage Rating | 500V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Speed | Fast Acting |
| Class | aR |
| Approvals | UL, RoHS, CE |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 231.4 g |
Witonics is not an authorized distributor of Eaton (Bussmann) products.