$104.99 USD
Sold Out - Please email us at support@witonics.com for cross brand equivalents or lead time.
Mersen Class T fuse blocks accommodate Class T fuses up to 600A. Insulators are either durable, glass-filled polycarbonate (GFPC) or phenolic with verified dielectric strength in excess of 2500V. Mersen is the only manufacturer to offer Class T blocks with copper connectors.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 30A |
| Voltage Rating | 600V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Class | T |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Number of Poles | 2 |
| Type | Copper Box |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.1134 kg |
Witonics is not an authorized distributor of ClassT600vSeries products.