Mersen Class T fuse blocks accommodate Class T fuses up to 600A. Insulators are either durable, glass-filled polycarbonate (GFPC) or phenolic with verified dielectric strength in excess of 2500V. Mersen is the only manufacturer to offer Class T blocks with copper connectors.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 60A |
| Voltage Rating | 600V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Class | T |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Number of Poles | 3 |
| Type | Screw with Reinforced Clip |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.1678 kg |
Witonics is not an authorized distributor of ClassT600vSeries products.