$105.99 USD
Sold Out - Please email us at support@witonics.com for cross brand equivalents or lead time.
Mersen Class J fuse blocks accommodate all class J fuses. A choice of screw, pressure plate, box and special order stud connectors fit a wide range of stranded or solid copper or aluminum conductors. Insulators are either molded glass-filled polycarbonate (GFPC) or phenolic with verified dielectric strength in excess of 2500V. 30A, 60A and the new 100A SJ fuse blocks feature a unique adder block configuration which can be snapped onto 1-, 2-, or 3-pole blocks to form multi-pole segmented blocks of as many poles as desired. All fuse clips are made of high conductivity tin-plated copper, with a choice of spring-reinforced or non-spring reinforced clips. Space saving options are now available in the 30A and 100A configurations which are noted in the product selection tables.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 100A |
| Voltage Rating | 600V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Number of Poles | 3 |
| Class | J |
| Type | Box |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 3.33 lbs |
Witonics is not an authorized distributor of ClassJ600vSeries products.