$75.99 USD
Sold Out - Please email us at support@witonics.com for cross brand equivalents or lead time.
Mersen 703 series semiconductor fuse holders feature open face styles. Each version is rated 750 volts and accommodates 14 x 51 mm fuses. Mersen 703 series holders feature Mersen’s unique adderblock design which can be snapped onto 1-, 2-, or 3-pole blocks to form multi-pole segmented blocks of as many poles as desired. A choice of box, screw or pressure plate connectors is offered to fit a wide range of standard or solid copper wire. All versions have verified dielectric strengths in excess of 2500V. All fuse clips are made of high conductivity tin-plated copper with spring reinforced clips.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 30A |
| Voltage Rating | 750V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Class | Semiconductor |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Number of Poles | 2 |
| Type | Pressure Plate |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.1043 kg |
Witonics is not an authorized distributor of 703Series products.