Mersen P-Block series for Form 101 fuses are glass-filled polycarbonate or laminated phenolic insulator blocks with studs to accommodate bolt-in fuses. All studs, clips and mounting hardware are tin or zinc-plated. Fuse Block 1200VAC 1200VDC 30A 1-Pole Screw.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 30A |
| Voltage Rating | 1000V |
| Interrupt Rating | 10kA IR |
| Class | Semiconductor |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Number of Poles | 1 |
| Clip Type | 1200VAC or less |
| Stud Type | 1000VAC or less |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.3402 kg |
Witonics is not an authorized distributor of GlassFuses products.