Ferraz Shawmut Fuse Reducers allow the use of lower rated fuses in existing equipment having clips with higher ampere ratings. The use of closer rated time-delay fuses can improve circuit protection. For example, renewable or one-time fuses feeding a motor can be replaced with fuses sized closer to the motor nameplate current. Non-rejection Reducers will allow Class H, K or R fuses to fit Class H or K clips. Rejection-type Reducers will allow only Class R fuses to fit Class R clips or only Class J fuses to fit Class J clips. Class J fuse reducers are not for bolt on applications.
| Manufacturer | Mersen |
| Ampere | 100A-200A |
| Voltage Rating | 600V |
| Interrupt Rating | 200kA IR |
| Class | R |
| Approvals | UL, RoHS, CSA |
| Datasheet | Product Specifications |
| Item Weight | 0.1 lbs |
Witonics is not an authorized distributor of Rk1AndJFuseReducerSeries products.